piątek, 5 lipca 2019

DZIECI REWOLUCJI PRZEMYSŁOWEJ


Tytuł: Dzieci rewolucji przemysłowej
Autorka: Katarzyna Nowak
Wydawnictwo: Znak Horyzont 
Liczba stron: 304
Gatunek: Literatura faktu / Biografia
Data premiery: 05.06.2019
Ocena: 10/10


Dzieci. Nie mają prawa głosu. Nie mają wyboru. Dorośli posyłają je do najcięższych prac. Nikogo to nie dziwi.
W kominie jest ciemno, duszno i gorąco. George jest mały, a tylko takie dzieci mogą pracować jako czyściciele kominów. Pod sobą ma czarną otchłań. Zapiera się gołymi piętami o cegły. Pełznie w górę. Do światła. Wyciąga rękę ze skrobaczką… Nagle wszystko znika. Nie słyszy własnego krzyku. Nie słyszy głuchego odgłosu, z którym jego ciało uderza o palenisko.
Łysa Patience pcha swój wózek kopalnianym tunelem. Dziewczynka boi się bicia, a daje radę szybko przesuwać wagonik z węglem, tylko jeśli wciśnie w niego obie ręce i czubek głowy. Włosy wytarły się tam zupełnie i została tylko goła skóra. Ośmioletni William już czeka przy swoich drzwiczkach. Przepuści wózek i zamknie je najszybciej, jak potrafi. W tych prymitywnych warunkach wentylacja jest kluczowa. Inaczej trujące gazy zabiją wszystkich w kopalni. Po pracy będzie chciał wrócić na górę. Zabłądzi.
Świat, jaki znamy, wymyślili wizjonerzy, inżynierowie, genialni naukowcy. Ale zbudowały go małe dzieci. Od Londynu, przez pełną fabryk Łódź, aż po ludne miasta Indii maluchom odbierano dzieciństwo, szansę na edukację i normalny dom. Ich praca była tania, a utrata zdrowia i życia – akceptowalna.
Katarzyna Nowak, laureatka konkursu „Książka historyczna nie musi być nudna” pod patronatem prof. Normana Daviesa, przenosi nas do czasów, gdy życie dziecka było warte tyle, ile przemysłowiec był gotów zapłacić za jego pracę. Bardzo niedużo. Działo się to w Anglii. Działo się w Polsce. I dziś, choć nie chcemy o tym słuchać, dzieje się nadal w wielu miejscach świata. Być może także korzystasz z pracy ich rąk.
( Opis ze strony wydawcy) 

Dzieci - wykorzystywane, hańbione, poniżane, wykorzystywane do najcięższych prac. W tych czasach jest to nie do pomyślenia, ale taki obraz dzieciństwa zachował się z XVIII, XIX i początków XX wieku. 
Były bite, poniżane i zmuszane do katorżniczej pracy w złych warunkach. Pchanie wózków z węglem, czyszczenie kominów, służenie w domach bogatszych ludzi, to tylko niektóre z zajęć. Pracodawcy widzieli w dzieciach siłę roboczą, którą łatwo było pozyskać, a ich dobro było im zupełnie obojętne. Liczył się zysk z wykonywanej pracy. Dzieci dzięki pracy mogły pomóc rodzicom i rodzeństwu. W Anglii niewiele rodzin mogło sobie pozwolić na jakikolwiek dobrobyt, a gdy ojciec nie miał pracy, wyżywienie wielodzietnej rodziny graniczyło z cudem.
Książka jest podzielona na sześć rozdziałów, każdy opowiada historię innego dziecka i innej profesji. Autorka napisała to w taki sposób, że bohaterowie są nam bliżsi, możemy lepiej wczuć się w opowieść o nich. 
Rewolucja przemysłowa - wiek pary, wiek elektryczności, wiek postępu - dokonała się rękami dzieci, ich krwią, potem i łzami. Utracone dzieciństwo, ciągły strach przed nowym dniem, i radość z każdego zdobytego pensa. To kwintesencja książki Katarzyny Nowak. 
Bieda, żebranie, praca w nieznośnych warunkach, brak wolnego, radość z posiłku po ciężkim dniu. Każda historia zawiera wstrząsające wątki, które otwierają oczy na to, co działo się dawno temu. Wielu ludzi być może nie zdaje sobie sprawy jak wyglądało dzieciństwo w okresie rewolucji. Wtedy liczyło się tylko to, żeby wydobyć jak najwięcej węgla, który pochłaniała cała Europa, i chciała coraz więcej, i więcej. 
'Dzieci rewolucji przemysłowej" to pozycja, która otwiera oczy na los dzieci. Autorka stworzyła historie, które wyłaniają się z kart powieści, i budzą szereg emocji. Można też zauważyć obraz dorosłych, którzy widząc dziecko w brudnym, obdartym ubraniu, odtrącają je, przechodząc obok z odrazą. Wolą odwrócić wzrok, udając że niczego nie widzieli. To bardzo poruszająca książka, która pozostaje w pamięci czytelnika. Zdecydowanie polecam. 

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Biblioteczka_Pauli , Blogger