niedziela, 11 sierpnia 2019

ALVARO ORTIZ, MURDERABILIA


Tytuł: Murderabilia
Autor: Alvaro Ortiz
Wydawnictwo: Timof comicsdzi
Gatunek: Komiks dla młodzieży
Liczba stron: 112
Data premiery: 14.09.2018
Ocena fabuły: 8/10
Ocena kreski/wykonania: 10/10


Malmö Rodriguez nie studiuje, nie pracuje i nie szuka pracy. Nienawidzi mieszkania z rodzicami, mówi, że chce być pisarzem, ale nie za dużo pisze. Ma dwa czarne koty odziedziczone po wujku, który umarł na zawał. Koty wydają się całkiem zwyczajne, ale ktoś chce za nie zapłacić duże pieniądze. Dziwni kolekcjonerzy, miłośnicy łowów i zagubieni młodzi ludzie spotykają się na kartach nowego komiksu autora Cenizas (Popioły, 2012). „Czuć, by wyrażać. Mieć o czym napisać. To obsesja bohatera komiksu Murderabilia, projekt aspirującego pisarza, który nie napisał jeszcze ani linijki i daje się wciągnąć w wydarzenia na równi dziwne, jak i hipnotyzujące, aby stać się kronikarzem emocji i przezwyciężyć naiwność. Álvaro Ortiz znów nas zachwyca opowiedzianą w wyszukany, filmowy sposób historią. Tym razem o przebudzeniu pewnego dwudziestolatka do życia, do nieprzewidywalnej i mrocznej egzystencji, która wypełnia kadr po kadrze”.
Borja Crespo
(Opis ze strony wydawcy)


Za każdym razem kiedy sięgam po nowy gatunek, pojawiają się w mojej głowie pytania. Zastanawiam się czy będzie to coś co mnie zainteresuje i sprawi, że będę kontynuować przygodę. 
Tak właśnie było w przypadku komiksu, który kiedyś kojarzył mi się wyłącznie z Marvelem, DC oraz Mangą. Okazało się, że za tym pojęciem kryje się coś więcej i pod postacią komiksu możemy znaleźć powieść graficzną z niebanalną fabułą i bohaterami, którzy prowadzą nas przez swoje życie na kartach komiksu, oferują nam szereg emocji i to od nas zależy czy zostaniemy z nimi na dłużej. Moją pierwszą pozycją z tego gatunku jest "Murderabilia", która opowiada historię Malmö  Rodrigueza. Marzy on o byciu pisarzem choć nie napisał nawet jednego zdania. 
Gdy jego wujek umiera na zawał, chłopak dziedziczy po nim dwa czarne koty i chce je sprzedać za całkiem niezłą sumę.
W tym celu rusza do miasteczka, aby spotkać się z kupcem. Nie przewidział jednak, że ów kupiec okaże się zapalonym kolekcjonerem nietypowych przedmiotów. A konkretnie tych, które mają związek z morderstwami. 

W związku z niemożnością powrotu do domu Malmö musi zostać na noc u tajemniczego kolekcjonera. Nazajutrz gdy ucieka mu autobus, a następny odjeżdża po weekendzie, chłopak zmuszony jest szukać noclegu i trafia do Motelu prowadzonego przez Marcy, która dziedziczy go po rodzicach. 

Nadal spotyka się on z kolekcjonerem i gdy ten zaczyna mu opowiadać o swoich zbiorach, Malmö postanawia napisać o nich książkę. W miarę zagłębiania się w historię czytelnik odkrywa sekret, który stawia całą sprawę w innym świetle. 


Podsumowując "Murderabilia" to niebanalna historia z nutą grozy, momentami obrzydza, ale niewątpliwie wciąga i zaskakuje. Obrazy tworzone według pewnego schematu nadają historii swoisty charakter i dopełniają całość. 
Polecam fanom groteskowych historii z nutą tajemnicy. 

Początek przygody zaczął się obiecująco i z chęcią sięgnę po inne komiksy, które stanowią miłą odmianę. 

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu

2 komentarze:

  1. Nie czytam komiksów i nie wiem, czy by mi się spodobało :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Kiedyś lubiłam komiksy ale to było dawno i były zupełnie inne. Teraz bardziej wolę prozę :) ale wiem, że komiksy mają swoich zwolenników i chyba dobrze, że takie publikacje powstają :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Biblioteczka_Pauli , Blogger